Moskova Metro Haritası

Moskova Metro Haritası

Moskova Metrosu

Kiril Alfabesi bilinmeden ve Haritanız olmadan Metro’ya binmek yapabileceğiniz en ölümcül hatalardan biridir. İkincisi ise gece geç saatlerde Metro’ya binmeye çalışmak olacaktır. Üçüncüsü metro’yu beklerken tren raylarına yakın durmaktır. Bu üç unsura dikkat edilmesinin en büyük sebebi Rusya’da ve Rusya’nın başkenti olan Moskova’da artan ırkcılık eylemleri ve kaybolma tehlikesi olarak sıralanabilir.

Tüm Moskova’yı çevreleyen Metro bazı önemli duraklarıyla görmeye değer bir yerdir. 1935 yılından bu yana süre gelen devinimini hala sürdürmektedir. Metro İstasyonlarının iç dekorasyonları oldukça ilgi çekicidir. Sovyet Realizm Sanat anlayışı ile Sovyetlerin en iyi sanatçıları burda ölümsüz sanat eserleri bırakmışlardır. Devrimin yerle bir olmasına rağmen sanat eserleri sapasağlam ayakta durmaktadır.

Görülmesi Gereken Metro İstasyonlarının Listesini en kısa zamanda burada detaylı bir şekilde bulabileceksiniz.

Moskova Metrosu Resmi sitesi için ( bkz: http://www.mosmetro.ru/ )

Yedi Kız Kardeş

Nasıl ki İstanbul yedi tepeli bir şehir  ise; bir tabak gibi dümdüz olan Moskova’da da yedi tepe ve bunlara Stalin tarafından dikilmiş olan görülmesi gereken yedi adet eski adıyla Stalin binası şimdi ise yedi kız kardeş adıyla anılan görkemli binaların listesini aşağıda dikkatinize sunulmuştur.

1) Moskova Devlet Üniversitesi (Metro Universitet)

2) Dış İşleri Bakanlığı (Eski Arbat)

3) Ağır Sanayi Bakanlığı

4) Ukrayna Hoteli

5) Leningradskaya Hoteli

6) Kudrinskaya Meydanı

7) Kotelnicheskaya Binası (Tagansky)

Novodevichiy Manastırı

Novodevichiy Manastırı ve Novodevichiy Devlet Mezarlığı (Новодевичий монастырь) (Новодевичье кладбище) : Metro Sportivnaya

Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan Manastır 1524 yıllından beri günümüze kadar varlığını sürdürmüş. Manastıra Kapanan Çariçelerin favori ikametgahı. Napolyon’a ve Stalin’e karşıda onurlu bir şekilde ayakta kalmayı başarmıştır.

Manastırın surlarının dışında Novodevichiy Mezarlığı bulunmaktadır, aslında daha doğru bir tanımla açık hava heykel müzesi demek yerinde olur. Burda bizden biri Nazım Hikmet Ran yatmaktadır. Kimlerle mi ? Mesela aklıma ilk gelenler Çehov,Gogol,Mikoyan,Mayakovskiy,Prokofiev ve niceleri gibi unutmadan birde Vera var tabi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *