• Genel olarak gelen eleştiriler yakın çevremden olsun, burada okuyan arkadaşlar olsun ya da dışardan ve blog’a gelen yorumlarda ; “Geri dönmeyi neden düşünmüyorsun ? Çok çabuk karar vermişsin. Ne kadar çabuk alışmışsın. Moskova gerçekten bu kadar güzel mi ? Kızlardan dolayı değil mi ? Büyük konuşmuşsun ! Türkiye’yi sevmiyor musun ? Hiçbirşeyi özlemiyor musun ? Nasıl bu kadar çabuk alıştın ? Aileni hiç mi özlemiyorsun? Herşeye çok olumlu bakıyorsun ! Homesick olmadın mı ? Geride bıraktıkların seni bekleyenleri hiç mi düşünmüyorsun ?” v.b. başlıklarda toplanabilir.

  Verilecek en kısa ve net cevap Dünyanın hiç bir yeri Türkiye’yi tutamaz. Elbette insan doğası gereği ailesini, sevdiklerini ve arkadaşlarını geride bıraktıklarını her zaman özler. Özlem duyar. Kuşkusuz ülkeme döneceğim bundan başka birşey düşünülemez ancak ne zaman dönerim ? Bu soruyu bana değil hayata sormak gerekir cevabını sadece o bilir. Burada ki yaşam ile ilgili olarak Oda arkadaşım Fırat’a sarkastik ve doğaçlama olarak söylediğiklerimi aşağıda yazdığım şu sözlerde bulabilirsiniz. Buraya gelmeyi düşünen ve ya gelecek olanlarada fikirlerinde yardımcı olacak bir kaynak olabilir. Ayrıca burda yaşamış olanların ve yaşayanlarında yüzünde acı bir tebessüm oluşturacağı kanatindeyim.

  Moskova’da Anne yok ! Baba Yok ! Anane Yok ! Dede Yok ! Ailen Yok ! Dostlar Yok ! Arkadaşlar Yok ! Tarhana Yok ! Beyaz peynir Yok ! Sucuk Yok ! Ezan Yok ! Yemeklerin Tadı Yok ! Kızların Adı Yok ! Demleme Çay Yok ! Kokoreç Yok ! Rakı Yok ! Hoşgörü Yok ! Yaşlılara Saygı Yok ! Sevgi Yok ! Aşk Yok ! Modifiyeli Hacı Murat Yok ! Burger King Yok ! Görgü Yok ! Deniz Yok ! Boğaz Manzarası Yok ! Samimiyet Yok ! Halkın Yok ! Vatanın Yok ! İnsanların Yok ! Rahatın Yok ! Kars Kaşarı Yok ! Zeytinin Yok ! Simitin Yok ! Samsun Yok ! Maltepe Yok ! Türkçen Yok ! Seni Anlayan Yok ! Bayram Yok ! İftar sofrası Yok ! Moskova’da Yok ! Yok !

  Peki Moskova’da ne var ?

  Gelecek Var, Umut Var !

  Peki Bende ne var ?

  Bunların hepsine dayanabilecek azim ve kararlılık var.

  Ya sizde ne var ?

  ….

  Tags: , , , ,

 • Никакой Правды

  Никакой Правды

  Moskova Devlet Üniversitesi’nin paylaşıma açık LAN bağlantısında gezerken gözüme çok ilginç bir grup takıldı. Grubun adı “Бригадный Подряд“(Brigadier Podryad) 2007 yılı çıkışlı Albümü “Никакой Правды” (Gerçek Yok) şarkı ise “Турция (300 баксов олл инклюзив)” Türkiye 300 Dolara Herşey Dahil… 1985 yılında St. Petersburg’da kurulan grup Rusya’nın hatrı sayılır Punk Rock gruplarından Rusya içi ve dışında çeşitli festivallerde ve barlarda daimi olarak çıkıyorlar. Son albümlerinde ki “Турция (300 баксов олл инклюзив)” isimli parça ise Türkiye’de ki herşey dahil sisteminin ucuzluğu ve Rusların buna rağbeti ile alakalı… Dalga geçiyorlar haklı olarak 🙂

  Şarkıyı Dinlemek için aşağıda ki linke tıklayabilirsiniz.

  Турция (300 баксов олл инклюзив)

  Tags: , , , , , ,

 • Rusya’yı aramak için +7 (şehir kodu) (Rusya’da ki telefon numarası) şeklinde arayabilirsiniz.[+ işareti yerine 00 ‘da tuşlanabilir.]

  Türkiye’de ki Sabit telefonlardan da 1099 ön numarası ile arama yaptığınız zaman dakikası 30 ykr’dan daha düşük bir fiyatla konuşabilirsiniz.

  Ön numaralar ve fiyatları ile ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi için (bkz: http://www.ucuzara.com/ )

  Rusya’dan arama yapmak için Rusya’da ki numaranın başına 8 ekleyerek arama yapabilir veya Rusya’nın ülke kodunu yani +7 ekleyerek yapabilirsiniz.

  Rusya’da Cep Telefonu kullanımı

  Megafon Gsm Line

  Megafon Gsm Line

  Türkiye’den getireceğiniz cep telefonları burada sorunsuz olarak çalışmaktadır. Buradan alacağınız bir rus cep telefonu hattıyla konuşmalarınızın maliyetini düşürebilirsiniz. Burada öğrencilerin türk olsun, rus olsun ve ya başka bir millet… en yaygın kullandığı telefon hattı Megafon (мегафон) burada dikkat edilmesi gereken size tariff soracaklar orada Türkiye’yi arayacağınızı söyleyeceksiniz. Bu şu demek Türkiye’yi aradığınız zaman ilk dakikası 7 ruble sonra ki dakikalar ise 6 ruple ayrıca diğer megafon hatlarıda dakikası 1.6 ruple. En ucuzu bu gözükmekte. Acılış ücreti olarak 160 ruple gibi bir para ödüyorsunuz. Numaranız anında açılıyor ve konuşmaya başlıyorsunuz. Okulda alış veriş merkezlerinde bulunan ATM benzeri makinalarda numaranızı yazarak istediğiniz kadar para yatıryor ve konuşmaya başlıyorsunuz…

  Tags: , , ,

 • Moskovada Devlet Üniversitesi Öğrenci Heykelleri

  Yurda moskovaya gelişimin ikinci günü yerleştim. Sağolsun tüm yetkililer çok yardımcı oldu. Yabancılara verdikleri yurdan farklı olarak Moskova Devlet Üniversitesinin(MGU)’nun yurduna yerleştirdiler. Oda arkadaşım Fırat; Bursalı ilk başta oda arkadaşımın türk olmasına üzüldüm ancak şimdi daha iyi olduğunu düşünüyorum. Birlikte sıkı ders çalıyoruz. Şimdiden yemek yapmaya başladık. Odamız oldukca güzel 15.katta okul dışında olan yurtlardan daha pahalı buna nazaran bakımlı 15.kattayız 4 adet otis ultra hızlı asansörümüz mevcut. Ayrıca güzel bir moskova manzaramız var. Sıcak su, duş ve lavabomuzda odamızın  içinde, iki kişilik bu odada biz müstakil olarak takılıyoruz. Genelde internet yurtlarda ücretli olarak bağlanıyor ancak bizim yurtta ücretsiz olduğunu söylediler. Şu anda ki bir sıkıntıdan dolayı pencereden free wireless bağlantısı ile bağlanmaya çalışıyoruz. Tuvaletlerimiz ise başka bir odada kalan evli bir çiftle paylaşıyoruz. Rusyada

  Lomonosov Heykeli ve...

  Lomonosov Heykeli ve...

  sosyal paylaşım oldukça önemli mutfağı ise bütün koridor paylaşıyor. 2 adet ocak ve birde yemek yapmak için masa mevcut nispeten temiz sayılır. Oda tuvaletler ve mutfağı yani kullanım alanlarımızı biz temizliyoruz. Bu arada sağda gördüğünüz Lomonosov Üniversiteye adını veren önemli bir rus bilim adamı. Vaktim olunca ve internet bağlantımız düzelince daha çok fotoğraf bulabileceksiniz…

  Tags: , , , ,

 • şu 4 günde o kadar çok şey yaşadım ki anlatmak ve anlamak çok zor (olumlu ve olumsuz olarak) ancak bunlardan çıkartıgım tek sonuç ben buraya aitim ve geleceğim bu şehir bu kultur ve bu insalar üzerine kurulu. Geldiğim ilk günden beri yabancı bir ülkede hissetmedim kendimi halada öyle hissediyorum umarım değişmez….

  Şu an anladığım kadarıyla insanların neden dönmediğinide anlıyorum sanırım bende dönmeyeceğim çok iddalı mı oldu acaba ?

  Tags: ,

 • Fazla vaktim yok bugun cok olay yasadım ancak aslında hiçbirsey yasamadın diyorlar havalanında yerel saatle 12:50 de indim. moskova merkeze gelmek 3 saat surdu trafik diye birşey yok sadece kontak kapatıp beklemekden ibaret. okula vardıgımda yerel saat ile 16:00 olmustu kaydımı yapmadılar. direk bir kagıt verip yurtlara yolladılar. yurt kapısının önünde davay dediler elimde bavul sovyet binasının içine girdim davay koridor dediler ilerledim bir sıra var girdim. adını yazdır dediler yazdırdım. sıra bana hiç gelmedi 6 ya kadar bekledim mesai saati bitti kapadılar kapıları. hiç kimse ingilizce bilmiyor rusca da nyet zdes le işi goturmeye calısıyorum. mesai bitince baska bir yere yonlendirdiler birseyler dediler beni kapı dısarı ettiler bir kaç ogrenci bulup ingilizce olarak cevirmelerini istedim yurtta yer kalmadıgını doldugunu soylediler. kısaca askeri jargonla yokuş ile karşılaştım. genede ogrenciler rus olsun baska milletten olsun özellikle kızlar yardım sever tek sansım turk arkadaslar bulmak oldu deniz ve emir ankara’dan atılımdan mezun olan bu arkadaslar beni yurt odalarına gizlice soktular ve şimdi onların baglantılarıyla giriyorum. onlar olmasa o bavullarla ne yapardım bilmiyorum. unutmadan işaretli paraları da geri çevirdiler ankarada aklıma gelmişti bu bankanın verdiği bu paraları değiştirmek ancak babam sagolsun gene akıl verdi gerek yok degiştirmene burda degil okula kayıt geri bile donemem bu işaretli paralar geçersiz ilk dersim bu oldu.

  Tags: , ,

 • İstanbul dostlarla güzel…

  Nevizadede zaman şarap gibi aktı. Otobüsü kaçırdık. Şişli’ye gece baskını yaptık. Pazar günü Nişantaşı terk edilmişti.

  Son bir gün kaldı…

  Tags:

   

Recent Comments

 • Komisyonsuz bir yontem VAR. fakar arkadasindedigi gibi kur f...
 • Merhaba. Bu yazının güncel olarak devamı gelecek mi? sab...
 • Dediğin doğru Türkiye ve Rusya bunu bir şekilde atlatır...
 • Güzel olmuş eline sağlık. Uranyum olayını da ekle.
 • Koltuklar bürosit gibi sanki!...