• Rusça Dilbilgisi

  Rusça öğrenen veya öğrenmeyi düşünen ya da KPSS Rusça’ya girecek olanların en büyük sorunlarından biri düzgün bir Rusça Dilbilgisi kitabı bulamamak olmuştur. Piyasada ki kitapların tatmin edici olmayışı ve hatta birçok hata ile dolu oluşu üzücü bir gerçektir. Aynı şekilde Rusça – Türkçe sözlük içinde aynı durum kaygı vericidir. Birçok rusça öğrenen arkadaşımda ve Türkiye’de bulunan Rus Dili eğitimcileri ciddi sıkıntılar çekmektedir. Kişisel olan deneyimlerim ise piyasada olan ve olmayan birçok kitabı burada oda arkadaşım Fırat ile inceledik, dostum sevgili Fırat’ın babası Rusça – Türkçe Mütercim tercüman olduğundan dolayı çok sağlam dilbilgisi kitapları ve tuğla gibi iki adet büyük sözlük ve piyasada bulamayacağınız daha birçok farklı Rusça kaynakla gelmişti.

  Çoğu kişide benden burda kitap tavsiyesinde bulunmamı istemekte idi… Bu talepler üzerine ikimizinde en yararlı kaynak olduğunda hemfikir olduğumuz, Türkiye’de de Başkent Ünivesitesi’nde 4 yıl kadar Rusça Dersi aldığım. Hali hazırda Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Natalya Nikoleyevna’nın (Nilüfer Köksal) Rusça Dilbilgisi Kitabının detaylı anlatımı anlaşılırlık ve doğruluk açısından en iyi Türkçe kaynak olduğuna karar kıldık. Tüm istisnaları verişi, detaylı ve net anlatımı ile piyasada ki birçok kitap’dan açık ara önde olan bu kitabı bu dili öğrenen ve öğrenecek olanların edinmeleri kendi yararlarına olacaktır.

  Ayrıca bir başka kanayan yara ise sözlük demiştim. Ne acıdır ki piyasada bulabileceğiniz bir çok sözlük o kadar kötü ve hatalarla dolu ki en temel kelimeleri bulamazsınız bulsanız da zaten yanlıştır.

  İşte bu sıkıntının çözmenin tek yolu Natalya Nikoleyevna (Nilüfer Köksal) tarafından hazırlanan Rusça – Türkçe / Türkçe – Rusça Sözlük….

  Peki bu eserleri nasıl bulabilirsiniz ?

  Rusça Sözlük

  Rusça Sözlük

  Rusça Dilbilgisi

  Yazar: Nilüfer Köksal

  ISBN:  978 975 320 1896

  Yayınevi: Engin Yayınevi

  Rusça Sözlük

  Yazar : Nilüfer Köksal

  ISBN: 979 975 320 2636

  Yayınevi : Engin Yayınevi

  Daha fazla bilgi için bkz: http://www.enginyayinevi.com.tr/

  Posted by galip @ 8:31 pm

  Tags: , , , , ,

1 Comment to Rusça Dilbilgisi ve Sözlük !

 • Arkadaşım ellerine sağlık, böyle güzel bir site hazırladığın için. İnşallah zamanla birçok deneyimini paylaşır, oralara gelmek isteyenler için daha çok soru işaretini ortadan kaldırırsın. Bende kendi çapımda halk eğitim, eğitim cdleri derken Rusça öğrenmeye çalışıyorum. Daha doğrusu temel bilgilere şimdiden hazırlanıyorum. Bu söylediğiniz iki kaynağı en yakın zamanda alıp, tecrübelerimi yine paylaşırım… İyi çalışmalar…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *