• İlk Kar ilk Heyecan

  Ve sonunda beklenen ilk kar normalden geçte olsa Moskova’ya bugün düştü. Hava 0 °C Soğuk mu ? Hayır. Moskova beyazlar içinde, gelecek günlere kaygıyla bakan biz yabancılar için sıcak bir merhaba oldu. Genelde burda yabancılar birbirlerini asfaltlarda ısıtma var metro ve binaların içi çok iyi ısınıyor, gibi sözlerle teselli etmeye çalışıyor. Beni ise bundan daha çok Moskova’nın kış atmosferinin insan psikolojisine etkileri daha çok kaygılandırıyor. Örnek vermek gerekirse sabah 9:00 kalkmamıza rahmen hava karanlık oluyor. Erken ya da geç kalksanız bile daha çok uyumak istiyorsunuz. Burda bazı yeni öğrenciler uyuma hastalığına yakalanıyor. Bütün hafta boyunca günde 15 saat bile uyusanız hep uyku hali yorgunluk ve halsizlik ile tanımlanabilen bu durum. Atmosfere alışık olmayanlar için oldukça kaygı verici alışmanın 3 ile 5 ay arasında süreceği burda ki hocalarımız tarafından söyleniyor. Konuştuğum birçok rus bunun kendileri içinde geçerli olduğundan bahsediyor. Sadece havanın iç karartıcı olması yetmezmiş gibi Moskova sokakları ve sovyet binalarıda sizi bir karadelik gibi içine çekiyor. Ben gerçi bu çirkin ve kasfetli sovyet binalarına ilgili olduğum için bir korku filmi setinde dolaştığımı düşünerek bu ilginç durumun keyfini çıkartıyorum. Ancak birçok insan için bu durum kaygı verici gerçekten. Psikoanalize ilgi duyan bir insan kolay bir şekilde Rusya’da ki mimarların neden bu kadar kasfetli binalar yaptığını ve rusların içinde bulunduğu psikolojiyi anlayabilir.

  Global Krizin Moskovası

  Aynı zamanda tüm bunların üstüne tüm Dünya’yı saran ekonomik krizde Moskova’yı vurmuşken diyemiyorum çünkü Moskova’da mikroekonomik anlamda bunun pek bir etkisi görülmüyor. Ruslar hala tüketmeye son hızla devam ediyor. Alış veriş mekezleri halen dolu mağazalarda ucuzluktan eser yok. Ayrıca fiyatlar hafif hafif artıyor ancak bu tüketimi pek etkilemiyor. Eski adıyla Ramstore şimdi ki ismiyle Aşan (Ашан)’larda hala raflarda birşey kalmıyor insanlar silip süpürüyor. Hala Clublarda uzun kuyruklar var. Kısacası global kriz rus halkını henüz çok fazla etkilemiş değil. Ya oldukça soğuk kanlılar ya da henüz hiç birşeyin farkında değiller. Her iki seçenekte Rus halkını kapsayabilir çünkü koskoca bir ekonomiyi 1991’de batırmış olanlar 1998’de de büyük bir krizle sendeleyip tekrar ayağa kalkan ve kendini Ayıyla özdeşleştiren (*) Ruslar soğuk kanlıda olabilir. Ancak birçok global sermayeli şirket (Türk,Rus,Çin v.b.) işlerini durdurup sürekli eleman çıkartmaya başlamış durumda. İnşaatlar süresiz bir şekilde durdurulup işçi ve eleman çıkartılmakta. Sovyetlerin belkide yaptığı en büyük hatalardan biri içe kapalı ekonomide herşeyi kendileri üretmeye çalışmaları ve üretim – tüketim dengesini tam ayarlayamayarak insanları yokluktan kıvrandırmalarıydı. Şimdi ki hataları ise sadece doğal kaynakları dünya’ya sunarak tüketime odaklı bir yapıda yaşamlarını sürdürmeye çalışmaları, bu hata aslında Dünyada bir çok ülkenin de düştüğü ve belkide global krizin başlıca sebebi olan üretimden çok tüketime yönelme durumu olarak açıklanabilir. Aslında var olmayan paraları harcayan ve kullanan Dünya’nın likitide ve kaynak sıkıntısı çekmesi kadar doğal birşey olmayabilir. İhtiyaçından fazlasını tüketen ve buna alışan bir Dünya en son olarak sadece kendini tüketir.

  (*) (Devlet başkanlarının bile soyadı Ayı kökünden gelmektedir.  Dimitriy Medvedev – “Медведь (Medved) : Ayı”)

  Tags: , , ,

 • MGU'ya tersten bir bakış

  Rus eğitim sistemi kökeni sovyet idealizmi temelli eğitim devrimine dayanır. Sovyetler ekonomik anlamda ne kadar başarısızsa eğitimde o kadar başarılıydı. Eğitim istatistiklerinde ve dış dünyaya yansıyan gelişmelerde bu gözler önüne seriliyordu. Örnek olarak Nobel ödülü alan bilim insanlarının çokluğu Tacikistan gibi ülkelerde okuma yazma oranının %99’larda olması verilebilir.
  Ufak bir karşılaştırma için Türkiye’de okuma yazma oranı %87.4 Tacikistan’da %99.5….(*)

  Bunlar gibi birçok örnek ufak araştırmalarla kolay bir şekilde bulunabilir. Ancak kişisel deneyimlerim ve tarafsız bir şekilde Rus eğitim sistemine baktığım zaman anladığım iki adet üzücü gerçek oldu. Birincisi Bizim eğitim sistemimizin temelinin bilinçli bir şekilde dinamitlenmiş olduğunu anladım. İkincisi ise Ruslar bizim eğitim sistemimizden bile daha ezberci bir sisteme sahip olduğu…

  Tamamen basma kalıplara dayalı ve ezberci olan eğitim sistemi hiç bir şekilde yoruma ve esnek olmaya açık değil. Verilen bilgi sınavlarda ve sözlülerde ne eksik ne de fazla birebir olarak aynısı isteniyor. Ayrıca çok ağır bir ödev yükü veriliyor. Öğrencinin konuları kendi başına çalışmasına izin vermeyecek kadar ağır olan bu ödevler hergün düzenli bir şekilde toplanıyor. Kısacası öğrenci robotlaştırılmaya çalışılıyor. Bu Rus dili derslerindede böyle ekonomi derslerindede böyle ve matematik de aynı şekilde. Ezber ile öğrenmek ruslar için eş anlamlı. O yüzden ezber burada hoş karşılanıyor. Peki bu kadar yoruma ve düşünmeye kapalı olan bir eğitim sistemi nasıl oluyorda bilim üretiyor pratikte birşeyler çıkarabiliyor ?

  Henüz bu sorunun cevabını bulabilmiş değilim…

  (*)

  https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/tu.html#People

  https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ti.html#People

  Tags:

   

Recent Comments

 • Komisyonsuz bir yontem VAR. fakar arkadasindedigi gibi kur f...
 • Merhaba. Bu yazının güncel olarak devamı gelecek mi? sab...
 • Dediğin doğru Türkiye ve Rusya bunu bir şekilde atlatır...
 • Güzel olmuş eline sağlık. Uranyum olayını da ekle.
 • Koltuklar bürosit gibi sanki!...