• Rus dili Dünya’nın en zor ikinci dili olarak kabul görmekte (*). Bunun başlıca sebebi ise oldukça detaylı bir dilbilgisi yapısına sahip olması gösterilmekte. Rus dilini öğrenen ve ya öğrenmeyi düşünenler için en büyük kolaylaştırıcı ise bazı gramer tabloları. Bu tablolar bizzat kendi tarafımdan hazırlanmış olup siz rus dili sevdalılarının kullanımına sunarım.

  Ayrıca Bonus olarakta bir adet Resimli Sözlük dikkatinize sunulmuştur.

  Kişi Adılları Tablosu

  İyelik Adılları Tablosu

  Resimli Rusça Sözlük (57 MB)

  İyi günlerde kullanın !

  (*) Birinci dil ise Çince olarak gösterilmektedir.

  Tags: , , , , , ,

 • День защитника Отечества

  23 Şubat resmi olarak tatil bunun sebebi ise День Мужчин ve ya День защитника Отечества olarak adlandırılan yani resmi olarak Vatan muhafızları bayramı oluşu. Sovyet imparatorluğundan kalma bu günün tarihi ismi ise День Красной армии yani Kızıl Ordu Gün… Kısacası tarihi olarak askeri bir bayram olsada günümüzde popüler olarak Rusya’da Erkekler günü olarak kutlanmakta.

  Bir çok savaşta sağlıklı erkek nüfusunu kaybeden Rusya ve Sovyetler erkeklerinin kıymetini anladı. Hafif ve ağır iş demeden her işte kadınlarını istihdam etti. Halen bütün toplumu sırtlayan Rus kadınları tüm bunların üstüne ayrıca erkelerine teşekkürü bir borç bilerek bu bayramda onlara çiçek, küçük hediyeler ve iyi dileklerde bulunarak şükranlarını sunuyor. Ben bir kaç iyi dilek kartı şimdiden aldım. 23 şubatta dışarlarda gezerseniz bir kaç kızdan çiçek almanızda ihtimal dahilinde.

  С Днем защитника Отечества !

 • Düğün Konvoyu

  Düğün Konvoyu

  İkinci Dönem başladı… Moskovaya geleli 5 gün oldu. 10 gün Aile sadeti ve arkadaşlarla Ankara’da güzel geçti. Ödevler ve kontrolnaya rapota (küçük ara sınavlar) şimdiden aldı başını gidiyor. Dolar ruble karşısında sürekli artış eğiliminde… Yurtlara zam gelmiş. Haftasonu Burada ki en büyük alış veriş merkezlerinden biri olan Mega’ya yatak,halı vb. şeyler için bakmaya gitmiştik. Odamıza en sonunda duvardan duvara halı döşedik. Birde üstüne Tost makinası aldık. Bu küçük ayrıntıların insanı mutlu edeceğini düşünmek çok gülünç olsada üzerimize bir mutluluk geldi. Tost makinasının büyük bir dost olduğunu geçte olsa öğrendik…

  Hava kapalı güneş pek göremedim, çokda soğuk değil gibi hava şimdilik…

  İlk dönem Üniversitenin ana girişinde bir kaç fotoğraf çekmiştim…. Bazı fotoğrafları yavaş yavaş yayınlamayı düşünüyorum işte ilk örnekler….

  Limo Hummer

  Limo Hummer

  Moskova Devlet Üniversitesi Avlusu

  Moskova Devlet Üniversitesi Avlusu

  Tags: , ,

   

Recent Comments

 • Dediğin doğru Türkiye ve Rusya bunu bir şekilde atlatır...
 • Güzel olmuş eline sağlık. Uranyum olayını da ekle.
 • Koltuklar bürosit gibi sanki!...
 • çok çok teşekkürler,çok yararlı kaynak,sözlük gerçe...
 • Merhaba Ruscaya yeni başladım ve sitenizde çok yararlı b...