• Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, masrafsız hiç bir şekilde yurtdışına para yollayamazsınız başlık sizin dikkatinizi çekmek içindi. O zaman en az masraf ile ve hangi metodlar ile yurtdışına para yollayabiliriz ve alabiliriz bunu incelemekte fayda var.

  En hızlı ve Pahalı metodlardan biri Western Unioun ve Moneygram bunlardan en yaygın olanı ise Western Unioun’dır.

  Western Unioun Nedir ?

  Birkaç dakika içinde para transfer edebileceğiniz ve alabileceğiniz hızlı, güvenli ve yaygın bir para transfer sistemidir. Bu sistemi kullanmak için banka hesabı açtırmanıza gerek yoktur. Yurtdışında Pasaportunuzla ve Size para Gönderen kişinin bilgilerini yazarak paranızı belli komisyon oranları ile alabilirsiniz.

  $1000 – $1500 gönderildiği zaman $78 komisyon alınmaktadır.

  Moneygram‘da ise bu oran $1000 – $1200 gönderildiği zaman $60; $1200.01 – $1500 aralığında ise $70 alınmaktadır.

  Bir başka yöntem ise ATM cihazlarını kullanarak para çekmektir. Türkiye’de ki vadesiz TL hesabınızdan maestro ve ya visa electron bankamatik kartınızla Moskova’da ki ATM’lerden para çekebilirsiniz.

  Ancak burdada her çekişinizde bazı bankalar kafalarına göre bazı oranlarda para kesmektedirler. Ayrıca Türkiye’de bulunan TL hesabınızdan yurtdışında para çektiğiniz zaman önce para dolar’a dönüşür daha sonrada Ruble’ye dönüşecektir. Arada arbitraj ve bankaların kafaya göre kestikleri komisyonlarla genelde evdeki hesap bankaya uymaz ve siz beklediğinizden çok daha düşük paralar çekersiniz. Bu yöntemde sadece acil durumlarda kullanılabilir.

  Tüm bu yöntemlere göre ise göreceli olarak en doğru yöntem özellikle yüksek meblalarda $10,000 ve üstü gibi … İsme Havale yöntemi kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de Ziraat Bankasında hesabınız vardır ve Moskova’ya para göndermek istiyorsunuz ya da Moskova’da bulunuyorsunuz ve para almak istiyorsunuz Ziraat Bankasının Moskova’da da şubesi bulunmaktadır, Alıcının Moskova’da Ziraat Bankasında hesabı olmasına gerek yoktur. İsme Havale yöntemiyle uygun masraf oranlarıyla para göndermeniz mümkündür. En doğru sayısal bilgiyi banka’da ki görevliden almak mümkündür.

  Komisyonsuz bir yöntem yok demiştik ancak aslında böyle bir yöntemde mevcut, tanıdıklarınızdan parayı elden alma yöntemiyle alırsanız komisyon ödememiş olursunuz.

  Posted by galip @ 5:48 pm

  Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Comments to Yurtdışına Masrafsız Para Yollama Metodları

 • Bir baska metod ise Traveller’s Cheque. Turkiye’de muhtelif bankalardan, ornegin IsBanka’si, alinan cekler posta ile gonderilebilir, ya da yolculuk zamaninda tasinabilir. Turkiye’de 1000 euro’luk bir check icin bankanin aldigi komisyon 50 euro civarinda, kaside eden banka da ayri bir ucret aliyor. Ancak bu alinan komisyonlar genellikle Western Union ve Moneygram’a gore cok daha dusuk oluyor. Bu metodlar icerisinde en garantili yontem aslinda bu cunku geriye donus her zaman mumkun oluyor. Yuksek meblalar icin en saglikli ve az masrafli yol Wire Transfer’dir.

 • Komisyonsuz bir yontem VAR. fakar arkadasindedigi gibi kur farkı maliyetiniz olacaktır. Öncelikle şunu bilmek lazım. Parayı nakitmi almak istiyorsunuz. Yoksa herhangi birşeyi nakitsiz ödemek içinmi istiyorsunuz (Restoran, Market VB) Öcelikle Rusyada MTS yada beeline dan bir hat alıyorsunuz. Ardından Seberbanktan bir banka kartı alıyorsunuz ( mementum kart ücretsiz, kartı almak için pasaportunuzun noter tercümesi ve registrasyon yaptırmış olmanız gerekiyor) Öncelikle Türkiyedi banka kartından MTS yada Beeline a kontör yüklüyorsunuz. MTC in kullanıcı sayfasından bakiyenizi Seberbank kartınıza aktarıyorsunuz (aktarım işleminde mtc komisyon alıyor) ve ATM den paranızı çekiyorsunuz. Bu yüntem rusyada uzun süreli kalacak her ay Türkiyeden para gönderilen kişiler için en az masraflı yöntem diyebilirim. Gelelim komisyonsuz kısma. Mts Beeline yada Megafon rusyada banka gibi çalışıyor ve banka kartı veriyor. Eğer bunlardan bir kart alabilirseniz 0 komisyonla para trasfer edebilirsiniz sadece kur farkı masrafınız olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *