• Sayı 4

  Yeniyazı

  Adı dergi olsa da tadı kitap gibi…

  Doyurucu bir edebiyat dergisi olan Yeniyazı’nın 4. sayısında benim Rusçadan çevirisini yaptığım bir Voznesenski şiiri bulacaksınız.  Rus edebiyatı ile ilgili olarak şiir çevirilerimi ve kitap tanıtımlarımı Yeniyazı’da ilerleyen zamanlarda da bulabilme olasılığınız olacak.

  Yeniyazı’nın 4. sayısında başka neler var ?

  Ece Ayhan’ın daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış iki adet mektubu var! Ve Ece Ayhan’la olan dostluğunu ‘sıkı’ bir metinle anlatan Ülkü Başsoy var.

  “Çerçeve” bölümünde Fatih Özgüven’le yapılmış kapsamlı bir söyleşi ve onu takip eden Ümit Ünal, Emre Ayvaz, Yeşim Tabak ve Fulya Çimen’in Fatih Özgüven üzerine yazdıkları metinleri var.

  “Atölye”de böcek var: Nurdan Gürbilek, Gonca Özmen, Gökhan Arslan, Tuncay Altınkaya, Mehmet Siyah Kalem ve Sancar Dalman “böcek” üzerine kalem oynattılar.

  Şiir:
  Cahit Koytak, Hüseyin Peker, Hüseyin Alemdar, A. A. Voznesenski [Galip Gerçek], Ernst Stadler [Danyal Nacarlı], Hüseyin Köse, Serkan Türk, Halil İbrahim Özbay, Hüseyin Kaptanoğlu

  Öykü:
  Yavuz Ekinci

  Deneme – Eleştiri:
  Erkan Irmak, Adnan Algın, Ülkü Başsoy

  Ve Her Sayı:
  Hüseyin Peker şiir ortamımıza dair tespitlerde bulunuyor.
  Hüseyin Alemdar, 2009’un dökümünü yapıyor: Öne çıkan genç şairler, şiir kitaplar vb.

  Yeniyazı Dergisini Nerede bulacaksınız ?

  İSTANBUL:
  Beyoğlu: Mephisto, Simurg, Robinson Crusoe, Tünel Büfe, Pandora, Semerkand
  Kadıköy: Seyhan Kitabevi, Mephisto
  Üsküdar: İskele Büfe
  Cağaloğlu: İz Yayıncılık
  Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampus

  ANKARA:
  Turhan Kitabevi
  İmge Kitabevi
  Akçağ Kitabevi

  TRABZON:
  Nokta Kitabevi
  Fanzin Kitabevi

  İZMİR:
  Pan Kitabevi
  Yakın Kitabevi
  İletişim Kitabevi
  Arma Kitabevi

  ESKİŞEHİR:
  Ada Kitabevi
  İtalik Kitabevi
  İnsancıl Kitabevi

  SAKARYA:
  IXIR Kitabevi

  KAYSERİ:
  Akabe Kitabevi
  Bilge Kitabevi

  AYDIN:
  Fatih Kitabevi

  BURSA:
  Gaye Kitabevi

  ANTALYA:
  ELT

  MALATYA:
  Fidan Kitabevi
  Kitap Dünyası

  BATMAN:
  Bilge Kitabevi

  DİYARBAKIR:
  Avesta Kitabevi

  SİVAS:
  Özlem Kitabevi
  Beyoğlu Kitabevi

  ADANA
  Alfabe Kitabevi

  İnternet satış:
  www.imge.com.tr
  www.pandora.com.tr

  Tags: , , , , , ,

 • Milli Strateji Oyunu

  Milli Strateji Oyunu

  Üniversiteye ilk başladığım yıl bir karar vermem gerekiyordu, istemediğim bir bölümde ve üniversitede eğitimime başlıyordum ve yalnız değildim, çünkü Türkiye’de birçok kişi ideallerini gerçekleştirememiş ve gerçekleştiremeyeceklerdi… sevmedikleri bir bölüm ve daha sonra istemedikleri işlerde çalışacaklardı…

  Peki çözüm var mıydı ?

  Öncelikle cevaplanması gereken sorular vardı, İlerde mutlu olmak ve ideallere yakın bir hayat ve iş için ne yapmak gerekiyordu ? O an aklıma Dünya’yı gezmek değişik diller ve kültürleri öğrenmek ve bu hayat tarzına dayalı bir iş yapma fikri doğdu, uygun meslek ne idi peki ? Dış Ticaret !

  Bu yolda yapılması gerekenler basitti dil öğrenmek ! Anasınıfından beri özel okullarda okuduğum için İngilizceyi öğrenmeye erken yaşlarda başlamıştım ancak sadece ben iyi ingilizce bilmiyordum.. benimle aynı koşullarda olan herkes ingilizce biliyordu.. Peki onlar hangi dilleri bilmiyorlardı ? İspanyolca,İtalyanca,Almanca,Fransızca … bu dilleri bilmek elbette ki bir artı idi ama ağırlığı neydi bana ne kazandıracaktı… Hangi dilleri öğrenmek gerekliydi ve ben hangi dilleri öğrenmek istiyordum ? Cevap veriyorum : Japonca ve Rusça şanslıydım ve aileden gelen bir yeteneğe sahiptim, şansım geleneği bozmayarak Özel bir Üniversiteye girmiştim ve imkanları oldukça çoktu aileden gelen bir yeteneğe sahiptim çünkü Annem’de yabancı dil öğretmeniydi, ve ailemde Dedem,Ananem,Babam ve elbette ki Annemde yabancı dil bilen,yetenekli kişilerdi. Dört yıl boyunca üniversitede bu iki dile yoğunluk verdim, çünkü ileride bu iki ülkeye gidip iş yapacaktım…

  Üniversite bitince Dış ticaret ile ilgili çalışmaya ve aynı anda Dış Ticaret Vakfının uzmanlık eğitimlerine katıldım. Orada gelen eğitmenlerden biri benim düşünce vizyonuma çok yakındı, birçok insanın algılamakta sıkıntı çektiği ve göremediği fırsatları uzun süre sadece benim görebildiğimi zannetmiştim, ancak bu hoca diğer bir çok kişiden çok farklı bir vizyona ve bakış açısına sahipti, fikirlerimi kendisine açtığım zaman ilk defa tam olarak anlaşıldığımı fark ettim. Bu kişi Aydın Sezer üstatdı. Değerli hocamın yaşamı, kariyer yolları ve kişisel duruşunu kendime örnek olarak aldım,alıyorum ve alacağım. Kişisel blogunda ki yazıları o kadar lezzetli ve doyurucu ki hiç kimsenin mahrum kalmaması gerekir ve size tavsiyem Aydın Sezer’in ilk yazısından itibaren sindire sindire bütün yazılarını okumanızdır.

  Aydın Sezer’in Kişisel yorum sitesi : http://aydinsezer.com/

  Aydın Sezer Kimdir ? Yanıt için : http://www.bcdtr.com/Danismanlarimiz_Aydin_sezer.html

  Peki başlık ile bu konuların ne ilgisi var diyenler için devam edelim, denklemimize…

  Moskova – Ankara > 0 ve ya Moskova – Ankara < 0 ya da  Moskova – Ankara = 0

  karşılaştırmaları yapanlar denklemi doğru kurgulayamamışlardır ! Doğru denklem ve yanıtı ise Moskova +Ankara = (Dünya/2)

  Tags: , ,

   

Recent Comments

 • Komisyonsuz bir yontem VAR. fakar arkadasindedigi gibi kur f...
 • Merhaba. Bu yazının güncel olarak devamı gelecek mi? sab...
 • Dediğin doğru Türkiye ve Rusya bunu bir şekilde atlatır...
 • Güzel olmuş eline sağlık. Uranyum olayını da ekle.
 • Koltuklar bürosit gibi sanki!...