• İşlerim nedeniyle Moskova Devlet Üniversitesin’de  Cumartesi günü olan  bölüm toplantısını kaçırmıştım. Tek seçenek  29 Mayıs 2010 Pazartesi günü sabahtan Üniversiteye gitmem gerekiyordu.

  Cumartesi işten çıktıktan sonra üniversitenin yanında evi olan ayrıca aynı üniversitede okuyan yakın bir arkadaşımda arkadaşımda kalmak üzere herzaman kullandığım metrogüzargahını kullandım. Neydi bu hat Aviamotornaya ve Universitet hattı nerden geçiyordumPark Kulturi herzaman ki gibi 10dk tutmuştu Universitet ile arası.

  Pazar günüde çalışacaktık ancak ben şans eseri aslında almamam gereken bir kararı aldım.Ama planımıda daha önceden yapmıştım Pazar işe giderim Pazartesi sabahı üniversiteye sonra Pazar günü işe gitmeyim  kararı almıştım. Zaten arkadaşlar işleri iyi birşekilde idare ediyordu gözüm arkada değildi. Pazar da  Arbat’ta arkadaşlar buluştuk Bosfor’da Galatasaray – Fenerbahçe maçını izledik. Eğlendik, güldük,takıldık daha sonra ordan kim tekrar eve gidecekti ki? Pazartesi de zaten üniversiteye gidecektim gene Metro universite’e hep beraber gittik ben erken yattım çünkü sabah erkenden kalkıp üniversitede ki işlerimi haledecektim.

  Sabah telefonum çalarak uyanmıştım ses Türkiye’de bulunan yöneticimin sesiydi. Galip herkes iyi mi diyordu endişeli bir şekilde uyku sersemi tam nedediğimi hatırlamıyorum Ne oldu dedim Patlamalar olmuş metroda dedi.

  Kalkıp televizyona baktım, bir kaç Rus haber sitesine baktımsonra telefonlar çalmaya başladı.

  Evet tam o bombaların patladığı saate ben aslında Park Kulturi Metro istasyonunda olacaktım hep bindiğim voganda patlama olmuştu.

  Şans dedim. Ama tam idrak edemedim. Aklıma geçen düşündüklerim gelmişti. Ne mi düşünmüştüm ? Avtozovodskaya metro istasyonunda geçmiş yıllarda geçen bombalama eyleminde ölenlerin anısına anıta bakarken vay be demiştim Rusya Terörü nasıl bitirdi. Hiç bir yerde güvenlik de yok helal olsun demiştim.

  Yanılmışım ! Sonra okula gittim hocalar yoktu işe geri dönmem gerekiyordu Metro bütün kırmızı hat kapanmıştı.Taksiler ise ücretlerini 10 kat kadar artırmıştı. Taksici Ermeniydi biraz sohbet ettik bugün yaşanan olaylardan politikadan sovyetlerde yaşamın daha iyi olduğundan felan bahsetti kardeşi Türkiye’ye bavul ticaretine geliyormuş bizlerin dost olduğunu felan söyledi politika’dan nefret ettiğinden bahsetti. Ben de Kars’ta askerlik yaptığımdan bahsettim. Ani’den bahsettim,oldukça pahalıya işe gelmiştim. Metro ile o günden sonra pek seyahat etmedim ama edenler Metroların ilk zamanlar çok boş olduğunu söylediler. Kafkas kökenli olanların hiç metroda olmadıklarını  bahsettiler, ve heryerde polisler vardı.

  Bu saldırı ilk değildi sonda olmayacak. Dünya’nın her yerinde olduğu gibi. Tabii grupların isimleri ideolojileri değişsede planlayıcıları değişmiyor. Filler tepişiyor çimenler eziliyor.

  Üniversite’de

   

Recent Comments

 • Komisyonsuz bir yontem VAR. fakar arkadasindedigi gibi kur f...
 • Merhaba. Bu yazının güncel olarak devamı gelecek mi? sab...
 • Dediğin doğru Türkiye ve Rusya bunu bir şekilde atlatır...
 • Güzel olmuş eline sağlık. Uranyum olayını da ekle.
 • Koltuklar bürosit gibi sanki!...