• Sofia,Bulgaria

  Alexander Nevsky Cathedral

  Geçen hafta Bulgaristan’a ikinci seyahatimi ve Sofya’ya ilk seyahatimi gerçekleştirdim.  Sofya için söylenecek çok söz anlatılacak bir tarih var. Mustafa Kemal’in burada ki Ateşemiliteri olduğu günlerinden tutunda Mimar Sinan’ın bir eseri olan 1566 yılında yapılan Banyabaşı Camii’ne dek…

  Bir tarih ve bir hüzün saklı mesela Sofya Büyük Camii 1494’te yapımı tamamlanan; bu tarihi ibadet mekanı şimdi Arkeoloji Müzesi ve içinde sadece tek bir Osmanlı Miğferi ile bir tarih anlatılmak isteniyor onuda üst katta kenara köşeye atılmış bir halde zar zor da olsa bulmak mümkün…
  Osmanlı tarihi ise burada 1878’te resmi olarak sonlandırılıyor. Yerine Ortodoks Çarlık Rusya’sı alıyor. Slavlar birleşti ve zulümden kurtuldu Şölen başlasın… Camiiler,medreseler yıkılıyor yerine Rus Ortodoks klisileri büyük umutlarla dikiliyor. Peki ya Sonra 1. Dünya Savaşı 2. Dünya Savaşı ve 1946–1990 arası var olan Bulgaristan Halk Cumhuriyeti bir demir perde ülkesi… tabi Sosyalist iktidar çok kolay gelmiyor şimdi önemli bir kaç klisenin önünde şu yazıyı görebilirsiniz Koministler burayı bombaladı Koministler burayı yaktı v.b. Baskıcı rejimin müzesini bile yapmışlar… Türkiye ve Türkler açısından Bulgaristan’ın yakın tarihimizde Muhacirlerle gündeme gelmeside bizim aklımızda kalan bir imge… Yakın zamana bakınca 1969’dan itibaren bir göç söz konusu, Bulgaristan’dan Türkiye’ye ! Bulgaristan’da bazı şehirlerin ismini şöyle bir sıralasak size bir yerlerden yakın ve tanıdık gelecektir Burgaz,Kırcaali,Plevne,Pazarcık,Silistre gibi…  Tek partili Bulgaristan Kominist Partisi yönetiminde ki Bulgaristan Halk Cumhuriyeti, Sovyetler Birliğinin Yurt Dışında ki tetikçiliğini taşere etmekte en güvenilir ülke olmayı başarmıştır. Bunların yanı sıra Türkleri asimile etme politikası geliştirmiştir. 1880’de Bulgaristan’da ki Türk Nüfusu %25 iken günümüzde bu oran %9-10 civarındadır. Bu bağlamda başarılı bir politika mı gütmüşlerdir üzerine düşünülmesi gerekir !
  Sovyetler Birliği ve Demir Perde’nin yıkılmasıyla günümüze gelen Bulgaristan ise Avrupa Birliği üyesi ve Dış Borcu yok denecek kadar az.  Bu sebepledir ki Yunanistan’ın düştüğü durumda değildir ancak bu demek değildir ki Bulgaristan güllük gülistanlık maalesef Bulgaristan bitik bir durumdadır. Şöyle ki Dünya Bankası ve Avrupa Birliği Fonları artık Bulgaristan’a eskisi gibi ve ya çevre ülkelerde ki gibi verilmemektedir. Sebebi ise İktidarda bulunanların bu paraları hiç etmesidir. Bu sebeple bir çok inşaat ve alt yapı projesi ya yarım kalmış ya da başlamamıştır.

  Politikaya deyinmişken Ataka Partisinden de bahsetmeden olmaz ortalama %10’luk oy potansiyeli ile mecliste yer alan Ataka Partisi’nin en büyük Politik temeli Türk ve Roman halklarına olan kin ve nefret düşünceleridir. Ataka kelime anlamıyla da SALDIRI(ATAK) demektir.

  Politikalarını ise pratik zeminde Cuma Namazından çıkan cemaate taş atarak göstermektedir.

  Bunların haricinde ülkede para yok yatırım yok ancak güzel olan ise şu; bu durumun Bulgarların çok umurunda olmaması ve o güzel lavazza espresso kahvelerini  yudumlayarak keyifli sohbetlerine devam etmeleridir.

  Genç Nufus ingilizce bilmekte Rusça konuşamamaktadır ancak Yaşlı Nufus Rusça bilmektedir. Bulgarlarla ilgili bir klişeyi söylemeden de geçmeyelim Evet ve Hayır için kafa sallamaları tüm dünyanın tersinedir. Bulgarca’da 6000 türkçe kökenli kelime mevcuttur. Rusça ile aynı dil ailesine mensup ve Kiril alfabesi kullanmasına rağmen farklı diller oldukları için birbirini anlamak Kazakça ve Türkçe arasında ki farka benzeyebilir…

  Stalinist

  Kominist Parti Merkezi

  Sofya’ya 1992 yılında Babam iş için gitmişti. Aradan 20 yıl sonra 2012 yılında benim gitmemde manidar oldu.

  Kaşkaval,Rakiya,Mastika,Şkembe,Şopska Salat ve Kebapçe kelimelerinin ne demek olduğunu Sofya’ya giderseniz öğrenin !

  Güzel’de bir yer öner derseniz Studio 5 derim Jazz severseniz.

  Bunların haricinde şu soruya da bir cevap bulun Türkler burayı ne zaman feth etti ? Nasıl feth etti ? ayrıca Ne zaman ve Nasıl Kaybetti ? Ecdadın yönetim ve girişim zekasına bakınca Torunları olan bizlerin durumu acınacak haldedir düşüncesindeyim onlardan biraz ders ve örnek alınsa bir çok anlamda özellikle ticari anlamda Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğunda başarmamak mümkün değil.

  Tags: , , , , , , ,

   

Recent Comments

 • Komisyonsuz bir yontem VAR. fakar arkadasindedigi gibi kur f...
 • Merhaba. Bu yazının güncel olarak devamı gelecek mi? sab...
 • Dediğin doğru Türkiye ve Rusya bunu bir şekilde atlatır...
 • Güzel olmuş eline sağlık. Uranyum olayını da ekle.
 • Koltuklar bürosit gibi sanki!...