“The beautiful thing about learning is nobody can take it away from you.” BB King

Rusya üniversitelerinde eğitim 1 Eylül’de başlar, 1 Haziran’da biter. Rusya üniversitelerinde önlisans ve lisans eğitim dili Rusça’dır. Lisansüstü eğitim Rusça’nın yanısıra İngilizce olarak da yapılabilir. Yabancılar kolaylıkla üniversitelere kabul edilmektedir. Rusya Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Bu amaçla, önce üniversitelerden alınacak davetiye (priglaşeniye) ile Rusya Federasyonu konsolosluklarından vize alınması gereklidir. Lisans ve lisansüstü eğitim için önce 1 yıllık Rusça hazırlık kursu alınır. Rusça bildiğini belgeleyenler doğrudan lisans veya lisansüstü eğitimine başlayabilirler.Bütün üniversitelerin yurt imkânları bulunmakla birlikte öğrencilere sundukları imkânlar Türkiye standartlarının altındadır. Eğitim yabancılar için ücretlidir. Üniversitenin bulunduğu şehre ve üniversitenin kalitesine göre eğitim ücreti değişmektedir. Rusya’da yüksek öğrenim burslu olarak da yapılabilir. Rusya ve Türkiye, aralarındaki eğitim anlaşmasına dayanarak karşılıklı her yıl 30 kadar dil pratiği, lisans ve lisansüstü bursu tahsis etmektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgiler her iki ülkenin eğitim bakanlıkları web sayfalarında duyurulmaktadır. Ayrıca, Moskova Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği web sayfasında da (www.emusavir.ru) burslar hakkında düzenli duyrular yapılmaktadır.

Rusya’da üniversitelere girmek için merkezî sınav sistemi yoktur. Son yıllarda merkezî sınav sistemini yerleştirmek için çalışmalar yapılmaktadır. Her üniversite alacağı öğrenciyi yabancı dil, alan ve Rusça sınavlarından geçirerek kendisi seçer. Lisans eğitimi almak isteyen Türk vatandaşları için ÖSS’ye girmiş olma şartı aranmaktadır. Rusya’da lisans eğitimi genel olarak 5 yıldır. Tıp ve bazı mühendislik bölümleri 6 yıldır. Akademik kariyer için eskiden beri (5+3) sistemi uygulanmaktadır.

5 yıllık eğitimini tamamlayanlar yüksek lisanslarını (magistratura) tamamlamış sayılırlar ve doğrudan doktora programına (aspirantura) alınırlar. Aspirantura 3 yıldır. Son yıllarda bazı üniversiteler aspiranturadan önce 2 yıllık magistratura programı şartı koymaya başlamıştır. İleride bütün üniversiteler yavaş yavaş bu sisteme (4+2+3) geçeceklerdir.

Rusya özellikle dil (Rusça ve yerel diller), mühendislik (nükleer, uçak, makina, kimya, genetik, inşaat), tıp ve sosyal branşlarda (tarih, siyaset, uluslararası ilişkiler, sosyoloji) eğitim almak isteyen öğrenciler için cazip bir ülkedir. NOBEL ödülleri sahibi birçok bilimadamı Rusya üniversitelerinde öğrenci yetiştirmektedir. Birçok üniversite ve enstitü dünya çapında üne sahiptir. Diploma ve akademik derecelere denklik alma konusunda sorun yoktur. Ancak, Rusça ve yerel diller haricinde dil alanında ve tıp-mühendislik alanlarında alınan diploma ve akademik derecelerin denkliği uzun ve zor bir süreç gerektirmektedir. 2010 yılından itibaren Rusya ve Türkiye’nin AB eğitim birliği alanına (Bolonskiy Proyekt) girmeleriyle bu sorun da kalkacak ve diploma ve akademik dereceler otomatikman her iki ülkede de tanınacaktır.

aeczane.com/super-busty-gogus-buyutucu-set/wordpress nulled plugins

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *